Boj s ─Źasom

V─Źasn├ę zaregistrovanie ne┼żiaduceho horenia a prijatie potrebn├Żch opatren├ş m├┤┼żu zabr├íni┼ą vzniku, alebo aspo┼ł roz┼í├şreniu po┼żiaru a zamedzi┼ą tak vzniknut├Żm ┼íkod├ím. Ur├Żchlen├şm prijat├Żch opatren├ş je mo┼żn├ę ─Źo najviac minimalizova┼ą vzniknut├ę ┼íkody. Tu rozhoduje ─Źas....

V├Ą─Ź┼íina po┼żiarov za─Ź├şna tlen├şm hor─żav├ęho materi├ílu. Ohnisko m├í v ─Źase tlenia e┼íte mal├║ ni─Źiv├║ energiu. Oby─Źajne v uzavret├Żch priestoroch d├┤jde k ├║bytku kysl├şka a ─Źasto sa ohe┼ł s├ím uhas├ş. Pokia─ż v priestoroch nie s├║ pr├ştomn├ş ─żudia, vzniknut├í ┼íkoda je zanedbate─żn├í.Nie je to ale tak v┼żdy.

Pre nedostatok kysl├şka pri horen├ş sa uvo─ż┼łuje nebezpe─Źn├Ż plyn kysli─Źn├şk uho─żnat├Ż (CO), ktor├Żm sa m├┤┼żu udusi┼ą pr├ştomn├ş ─żudia. Pri dlhodobom tlen├ş vznik├í z ohniska uvo─żnen├ęho kysli─Źn├şka uho─żnat├ęho, nebezpe─Źn├í koncentr├ícia v├Żbu┼ín├ęho plynu. V tomto ┼ít├ídiu, ak d├┤jde k uvo─żneniu z├ípalnej energie z ohniska alebo k iskreniu, napr. elektrick├ęho zariadenia, d├┤jde ku vznieteniu tejto v├Żbu┼ínej zmesi a horenie prech├ídza do ┼ít├ídia, ke─Ć u┼ż nie je mo┼żn├ę v objekte zachr├íni┼ą takmer ┼żiadny majetok.

─îo je vlastne po┼żiar?

Pojem horenie mo┼żno definova┼ą ako chemick├║, oxida─Źno-reduk─Źn├║ reakciu, pri ktorej hor─żav├í l├ítka reaguje s oxida─Źn├Żm prostriedkom, men├ş svoje z├íkladn├ę chemick├ę vlastnosti a pri tejto reakcii sa uvo─ż┼łuje teplo a vy┼żaruje svetlo.

Pod─ża z├íkona je po┼żiarom ka┼żd├ę ne┼żiaduce horenie, pri ktorom vznikaj├║ ┼íkody na majetku alebo ┼żivotnom prostred├ş, n├ísledkom ktor├ęho je usmrten├í alebo zranen├í fyzick├í osoba ─Źi uhynut├ę zviera. Po┼żiar je tie┼ż ne┼żiaduce horenie, pri ktorom s├║ ohrozen├ę ┼żivoty alebo zdravie fyzick├Żch os├┤b, zvierat├í, majetok alebo ┼żivotn├ę prostredie.

Nebezpe─Źenstv├í po┼żiaru

V├Ą─Ź┼íina po┼żiarov vznik├í z nedbanlivosti. ─îasto je to zle udusen├Ż ohorok cigarety, neodborne vykonan├í elektroin┼ítal├ícia alebo porucha samotn├ęho elektrospotrebi─Źa.
Dne┼ín├Ż modern├Ż Svet si nevieme predstavi┼ą bez r├┤znych drobn├Żch elektrospotrebi─Źov, ktor├ę s├║ nie v┼żdy umiestnen├ę na vhodnom nehor─żavom podklade, nech├ívame ich bez dozoru nepretr┼żite zapojen├ę v z├ísuvk├ích. Nebezpe─Źn├Żm zdrojom po┼żiaru m├┤┼żu by┼ą aj nab├şja─Źky mal├Żch akumul├ítorov, ktor├ę pri poruche m├┤┼żu explodova┼ą. V ─Źoraz krutej┼íom konkuren─Źnom boji, najm├Ą v ─Źase kr├şzy, to m├┤┼że by┼ą aj podpa─ża─Ź.

Line├írny hl├ísi─Ź

DOP-40_nastavenieLine├írny hl├ísi─Ź (5-100m) sa nastavuje ve─żmi jednoducho tromi skrutkami za pomoci zabudovan├ęho siln├ęho laserov├ęho dela. 

In┼ítaluje sa bez pr├ştomnosti nap├íjacieho nap├Ątia od ├║stredne, bez pomoci diagnostickej pom├┤cky. Je potrebn├í iba jedna 9V bat├ęria na vybudenie laserov├ęho paprsku a jeden mal├Ż kr├ş┼żov├Ż skrutkova─Ź.

dop40

Návody
ČKO - inštalácie, opravy, kontroly
Nap├şsal Ado Kamen   
Sobota, 26 Január 2008 12:03

Budú uverejnené odpovede na ─Źasto kladené otázky týkajúce sa inštalácii, oprav a vykonávania predpísaných kontrol.

 
<< Za─Źiatok < Dozadu 1 2 Dopredu > Koniec >>

Stránka 2 z 2

Ste

Pocitadlo.sk

. navstevnik tychto stranok 2023-09-29 17:27:24 Type: E_STRICT Msg: Non-static method JResponse::sendHeaders() should not be called statically File: /home/tr015300/www_root/libraries/joomla/environment/response.php Line: 206